Dwuletni projekt „Współpraca-Innowacje-Turystyka Zrównoważona” realizowany przez Polską Organizację Turystyczną we współpracy z Dolnośląską Organizacją Turystyczną i pozostałymi ROTami dobiega końca.
Elementem projektu była konferencja we Wrocławiu 7. października nt. Współpraca-innowacje-Turystyka Zrównoważona. Zaprezentowaliśmy tam dobre praktyki z zakresu nowych trendów w rozwoju i promocji turystyki w kontekście zrównoważonego rozwoju. Przed konferencją zebraliśmy na bazie ankiet i badań własnych szeroką wiedzę na temat stanu wdrożenia zrównoważonych zasad turystyki w województwie dolnośląskim.
Po konferencji z uwzględnieniem wniosków z paneli dyskusyjnych powstał Raport z wdrożenia standardów Turystyki Zrównoważonej w województwie dolnośląskim, który z przyjemnością Państwu przedstawiamy. Raport dostępny jest do pobrania tutaj.
Głównym celem badania było dokonanie wstępnej oceny oraz weryfikacji poziomu wdrożenia praktyk turystyki zrównoważonej w województwie dolnośląskim. Raport przedstawia działania podjęte w ramach realizacji tych wymogów, analizuje kroki adaptacyjne polityk regionalnych do unijnych dyrektyw oraz ocenia efektywność wprowadzonych środków. Przedstawione dane i wnioski mają na celu nie tylko ocenę obecnego stanu, ale także wytyczenie dalszych kierunków działań w województwie, które pozwolą na skuteczne i efektywne zarządzanie turystyką w duchu zrównoważonego rozwoju. Dzięki realizacji przez Polską Organizację Turystyczną tego działania również w innych regionach możliwe jest zestawienie informacji o stanie wdrożenia założeń zrównoważonej turystyki w różnych województwach.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałem i wdrażania zrównoważonych rozwiązań w swojej działalności. Wierzymy, że to kluczowy krok ku przyszłości turystyki, w której dbanie o planetę i społeczności lokalne idzie w parze z rozwojem biznesu.