Załącznik nr 1 do Uchwały nr 4/31/03/04
Zarządu Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej
z dnia 31.03.2004 r.
Dolnośląska Organizacja Turystyczna będąca stowarzyszeniem jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów gospodarczych działających na rynku turystycznym wspiera rozwój turystyki oraz prowadzi szeroko pojętą promocję Dolnego Śląska, jako regionu posiadającego doskonałe położenie na pograniczu z Niemcami i Czechami, charakteryzującego się zróżnicowanym krajobrazem przyrodniczym oraz bogactwem wspaniałych pomników historii i kultury śląskiej. Celem działań DOT jest promocja regionu oraz tworzenie pozytywnego wizerunku Dolnego Śląska jako krainy wartej odwiedzenia, regionu atrakcyjnego i przyjaznego turystom.
Wszelkie prawa i obowiązki członków DOT określa Statut. Decydując się na przystąpienie do Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej nasi członkowie otrzymują specjalne prawa i przywileje, do których należą:
Zgodnie z paragrafem 11 statutu Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej Członkiem zwyczajnym mogą zostać gminy, powiaty, Województwo Dolnośląskie, Lokalne Organizacje Turystyczne działające na terenie Dolnego Śląska oraz osoby prawne i podmioty gospodarcze działające na rzecz rozwoju turystyki na Dolnym Śląsku (krajowej i zagranicznej) i promocji regionu po zgłoszeniu woli wstąpienia do Stowarzyszenia w formie pisemnej i przyjęciu przez Zarząd Stowarzyszenia po uprzedniej rekomendacji co najmniej dwóch członków Zarządu. Podmioty o których mowa powyżej zobowiązane są do przedłożenia w formie pisemnej razem z pisemną wolą wstąpienia do Stowarzyszenia, Zarządowi Stowarzyszenia dokumentów rejestrowych wraz z opisem profilu swojej działalności.
Dolnośląska Organizacja Turystyczna jest stowarzyszeniem i działa w oparciu o Ustawę Prawo o stowarzyszeniach z dnia 7 kwietnia 1989 r. oraz Ustawę o Polskiej Organizacji Turystycznej z dnia 25 czerwca 1999.