Wyniki badania Dolnośląskie zachwyty 2020

Zakończyliśmy badanie internetowe turystów na Dolnym Śląsku.
Kto podróżował po Dolnym Śląsku w 2020 roku? Co zachwyciło turystów w minionym roku? Jak epidemia koronawirusa zmieniła turystykę na Dolnym Śląsku? Na te i inne pytania odpowiedzi szukali twórcy badania „Dolnośląskie zachwyty 2020” – Magdalena Piotrowicz-Zbieraj, autorka bloga o podróżach zbierajsie.pl oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.

Raport z badania „Dolnośląskie zachwyty 2020”

Skrót raportu z badania „Dolnośląskie zachwyty 2020”
Od 13 do 20 stycznia 2021 roku trwało badanie internetowe turystów odwiedzających Dolny Śląsk. Celem była próba charakterystyki osób podróżujących po Dolnym Śląsku w minionym roku, analiza ich preferencji turystycznych, ulubionych form spędzania wolnego czasu oraz aktualnych potrzeb i zainteresowań. Dodatkowo, wypełniając ankietę internauci pomogli wskazać najbardziej zachwycające miejsca na Dolnym Śląsku w 2020 roku. Przy okazji też mieli szansę na wygranie cennych nagród w tym pobytów w regionie.
– Ubiegły rok, naznaczony pandemią, odcisnął duże piętno na branży turystycznej. Chcemy sprawdzić, w jaki sposób obostrzenia wpłynęły na decyzje osób podróżujących pod względem wyboru destynacji, doboru atrakcji czy miejsc noclegowych. Wyniki badania będą dla nas bardzo istotne pod kątem promocji regionalnej turystyki w 2021 roku – mówi Paweł Wybierała, prezes Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Wypełnij ankietę internetową

Dla Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej bardzo ważne jest dobre przygotowanie do otwierającego się właśnie nowego sezonu turystycznego. Będzie on się znacząco różnił od poprzednich stąd też decyzja o przeprowadzeniu szybkiego badania turystów przez internet. Dane zawarte w raporcie pomogą nam w podejmowaniu decyzji dotyczących promocji regionu w najbliższych miesiącach zanim wpływ koronawirusa na turystykę zostanie szeroko zbadany i opisany.

– Mijający rok bez wątpienia zmienił oblicze turystyki. Był trudny zarówno dla branży, jak i turystów. Wiele osób rezygnując z wyjazdów zagranicznych odkryło, że podróże po Polsce mogą być równie zaskakujące jak dalekie wojaże. Inni musieli zmienić swoje podróżnicze przyzwyczajenia. Jesteśmy bardzo ciekawi, co udało się zobaczyć turystom odwiedzającym Dolny Śląsk w 2020 roku, co podobało im się najbardziej oraz co zaplanowali na kolejny rok. Dlatego wspólnie z Dolnośląską Organizacją Turystyczną przeprowadzamy badanie internetowe „Dolnośląskie Zachwyty 2020”. Wierzę, że wśród wymienianych dolnośląskich atrakcji, pojawią się mniej znane miejsca, które warto promować – mówi autorka badań Magdalena Piotrowicz-Zbieraj, socjolog i blogerka zbierajsie.pl.
Partnerem badania i sponsorem nagród głównych jest Zamek Grodno, Sztolnie Walimskie oraz Miasto Wrocław, a fundatorem nagród rzeczowych – firma Thule.

Każda osoba, która wzięła udział w badaniu oraz odpowiedziała na otwarte pytanie konkursowe miała szansę wygrać atrakcyjne nagrody. Do zdobycia był m.in. nocleg w Zamku Grodno z obiadokolacją w Karczmie Rycerskiej i dodatkowo biletami wstępu do Sztolni Walimskich i na zwiedzanie zamku, wycieczka po Wrocławiu z przewodnikiem i noclegiem w hotelu ze śniadaniem oraz wstępem do wrocławskiego ZOO dla 2 osób, a także 5 plecaków turystycznych Thule.

W wyniku oceny jury konkursowego nagrody otrzymują:

•    pan Michał, za polecenie Kotliny Kłodzkiej
•    pani Anka, za polecenie Zamku Wleń
•    pani Irena, za polecenie Pałacu Marianny Oriańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim
•    pani Katarzyna za polecenie Miedzianki
•    pani Agnieszka za polecenie Wałbrzycha
•    pani Katarzyna za polecenie Doliny Pereł koło Leśnej
Dodatkowo wybraliśmy 10 osób, którym Dolnośląska Organizacja Turystyczna prześle paczki z gadżetami Dolnego Śląska. Są to: pani Katarzyna (Ziemia Kamiennogórska), pan Mateusz (Wschodnie Karkonosze, okolice Niedamirowa), pani Joanna (Międzygórze), pan Marcin (Kraina Wygasłych Wulkanów), pani Edyta (Park Krajobrazowy Doliny Baryczy), pani Iza (Singletrack Glacesis), pani Dorota (Sokołowsko), pan Hubert (Rykowisko jeleni w Kotle Małego Stawu), pani Magdalena (Góry Izerskie)
Do wszystkich zwycięzców odezwiemy się na wskazany w badaniu adres email.